top of page
Sıvı Kabarcıklar

TARİHTE TEKNOLOJİ

TELEFON(1876-1973) 

İlk telefon 1876'da Alexander Graham Bell tarafından icat edildi. İlk cep telefonu ise 1973'te Martin Cooper icat etti. Telgrafın icadından sonra birçok girişimci bu sistemi geliştirmek için çalışmalar yapmaya başladı. bu kişilerden biri de Alexander Graham Bell'di. Bell asistanı Thomas Watson ile birlikte sesi iletken teller üzerinden karşı tarafa göndererek konuşmayı sağlayacak bir düzenek geliştirmek için denemeler yapıyordu. 14 Şubat 1876'da bir patent başvurusu yapan Bell, telefon yapım ve satış hakkını elde ettikten sonra çalışan bir telefon yapmayı başardı. Bell ilk telefon görüşmesini bitişteki odada bulunan asistanına, ''Bay Watson, buraya gelin. Sizinle görüşmek istiyorum.'' diyerek gerçekleştirdi. Böylece telefonun mucidi Alexander Graham Bell oldu.

sabit_telefon_cep_telefonu.jpg

KULAKLIK(1880-1960)

1891 yılında Ernest Mercadier isimli bilim adamı, bi-telephone ismini verdiği , telefon operatörleri çalışanlarının kullanacağı kulakiçi kulaklığı icat etti. Bu kulaklık aynı zamanda gürültüyü engelleme özelliğine de sahipti. 1895 Yılında , Electrophone isimli sistem kullanılmaya başlandı. Bu sistem, günümüzdeki yaka mikrofonunun ucuna kulaklık bağlanmış olarak düşünülebilir. O zamanlar şekli , steteskopa benziyordu. Bu kulaklığın icat edilmesinin sebebi, tiyatro ve opera gibi kalabalık gösterilerde bulunan kişilerin, oyuncuların ve sanatçıların seslerini daha iyi duymalarıdır. Bu kullanımı gören Nathaniel Baldwin , kulaklığı gösteriye gitmeyenlerin yani isteyen herkesin kullanabileceğini düşünmüş ve bu sebeple 1910 senesinde çalışmalara başlamıştır. Yine aynı yıl, günümüzdeki kulaklığa benzeyen bir kulaklık , bu biilim adamı tarafından icat edildi.  1958 yılına geldiğimizde ise caz müzisyeni ve sanaatçısı olan John Koss, stereo kulaklığı geliştirdi Koss'un bu kulaklığı müzik dünyasına sokmasıyla bu alan sonsuz değişim ve gelişim sürecine başlamış oldu. Kulaklık zamanla tek kişilik kablolu kulaklığa evrildi. Günümüze kadar gelmiş olan kulaklık üreticisi Sony , 1960'lı yıllarda kulaklık üretme serüvenine başlamıştır.

kulaklık.jpg

Bilgisayar(1833-1871)

İlk bilgisayar 1833-1871 yılları arasında Charies Babbage tarafından tasarlanıp üretilmiştir. Charies Babbage ürettiği bu prototipi 1870 yılına gelene dek geliştirmiştir. Mucit, sayıları ekleyip çıkararak işlemleri gerçekleştiren bir difference engine üretmiştir. Üretmiş olduğu bu fark makinesini de kombinlemek yerine çok daha fazla miktarda geliştirmeyi hedefleyerek bilgisayarı tasarlamıştır. Charies Babbage tarafından icat edilen bu cihaz toplama-çıkarma gibi basit işlemleri gerçekleştirme kabiliyetine sahip olan bir bilgisayardı. Günümüz modern dünya bilgisayarlarının ilk üretimine dönüp bakıldığında, ilk dijital bilgisayarların 1945 senesinde üretildiğini söylemek mümkündür. Bu şekilde bilgisayarlar tarihin akışına büyük bir yön vererek ve kendi içinde de devamlı gelişerek günümüze denk gelmeyi ve önemini her geçen gün arttırmayı başarmıştır.

5875125849678317f4f24a2b.webp

İNTERNET(1950-1989)

İnternetin icadı iki aşama ile ortaya çıkmış bir buluştur. Önce 1950'li yıllarda bilgisayarın hayata geçirilmesi ile veri toplama ve veri aktarımı ihtiyacı ortaya çıkmasıyla birlikte sistem ağı çalışmaları başlamıştır. 1950 yıllarında amerika'da temeli atılan internet , takip eden 1960 ile 1970 yıllarında geliştirilmiş ve şu an günümüz interneti halini alması 1989 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu sebeple internetin net icat tarihi 1989 yılı olarak kabul edilmektedir. Tüm Dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de internet varlığı ile bilgi akışı oldukça hızlı bir hale gelmiştir. Ülkemizde ilk kez internet 90'lı yıllarda kullanılmıştır. Net kaynaklar Türkiye'de internet , ilk kez 12 Nisan 1993 tarihinde kullanılmaya başladığını gösteriyor

internetin-icadi.jpg
bottom of page